Mail Kurulumu

Sitenize ait mailleri Vikaon altyapısında tutuyorsanız bu mailleri cihazlarınıza kurmanız gerekmektedir. Kurulum için bilgisayar ortamında Outlook, BlueMail gibi ek programlardan yararlanabilir veya cihazınızın kendi mail programını kullanabilirsiniz. Telefonlar içinse yine işletim sistemine ait mail programını kullanabilir ya da AppStore - Google Play gibi marketlerden yüzlerce mail uygulamasını deneyebilirsiniz.

 

E-posta Adreslerinin Açılması

Kullanacağınız mailleri kurmak için Ayarlar - Yönetici - Eposta Hesapları kısmına gelip basitçe kullanıcı adı ve şifre girerek istediğiniz mail adresini kurabilirsiniz.

 

 

E-posta hesabı açma işlemi bu kadar basitti. Şimdi, aşağıdaki sıkça sorulan sorular kısmında farklı cihaz ve programlara kurulumların nasıl gerçekleşeceğini anlatacağız. Onun öncesinde kurulumlar için bazı gerekli bilgilere bir göz atalım.

 

Giden ve gelen posta sunucusu: Kurulum esnasında alınacak ve gönderilecek postaların sunucuları sorulur. Buraya mail.sitedomaininiz olarak girmelisiniz. Örneğin siteniz vikaon.com ise mail sunucunuz mail.vikaon.com olacaktır.

Kullanıcı adı ve şifre: Burada kastedilen kullanıcı adı açtığınız e-posta adresi ve şifre de bu mail için belirlediğiniz şifredir. Örneğin; [email protected]

İsim: Burası e-postanızı alan kişiye görünecek bölümdür, herhangi bir şey yazılabilir. Örneğin; Vikaon Destek

Cihazınıza Outlook indirdikten sonra hesap ekle kısmına oluşturduğumuz e-posta girilir

Bu ekranda tercihe göre POP veya IMAP seçilir. (Ben burada POP'u seçiyorum)

Gelen ve giden sunucunuz ile bağlantı noktaları resimdeki gibi girilir

Burada kurduğumuz mail hesabının şifresi girilir

Çıkacak uyarılara "Güven", "Evet" gibi olumlu cevaplar verilir ve kurulum tamamlanır

iOS cihazlarda mail kurmak için cihazda yüklü olan Mail uygulaması açılır. Başka bir hesap mevcutsa yeni hesap eklenir değilse bu ekrandan "Diğer" seçeneği seçilir.

 

Daha sonra kurulum bilgileri örnekteki gibi girilir ve devam edilir.

 

Sonrasında giden ve gelen sunucu bilgileri doldurulmalıdır. Sağlıklı bir kurulum için tüm alanlar eksiksiz girilmelidir.

Tüm bu aşamalardan sonra karşınıza bazı sistem uyarıları çıkacaktır. Bunlara "Güven", "Evet" gibi olumlu cevaplar vermeniz durumunda mail kurulumlarınız tamamlanacaktır.

Telefonunuzdan mail hesaplarınızı yönetmek için uygulama marketlerinde çeşitli uygulamalar bulunur. Bunlardan biri de BlueMail'dir. BlueMail'i telefonunuza indirerek e-posta ve şifrenizle kolayca kurulum yapabilirsiniz.

 

İndirme linklerini paylaşalım;

Android Cihazlar İçin Tıklayınız (Google Play)

iOS Cihazlar İçin Tıklayınız (AppStore)

 

Cihazımıza uygulamayı indirdikten sonra bizi şöyle bir giriş ekranı karşılar. Burada "Hesap Ekle" diyerek devam ediyoruz.

 

Daha sonra çıkan ekranda ise en alttaki "Diğer E-posta" seçeneğini seçiyoruz.

 

Devam ettikten sonra bizden e-posta adresimizi ve şifremizi isteyecek. Bilgilerimizi girdikten sonra "Otomatik" butonu seçiliyse başka bir işlem yapmaya gerek kalmadan kurulumumuz tamamlanacak. 

 

"Sonraki" butonuna da bastıktan sonra artık e-postamız telefonumuzda kurulmuş olacak.